Postępująca degradacja środowiska zmusza nas do sięgnięcia po nowoczesne rozwiązania. Globalne ocieplenie daje się we znaki wielu rejonom świata. Brak wody, ginące gatunki fauny i flory.

Dlatego tak ważne staje się korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Na jednej z konferencji prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że do 2050 roku cały prąd tego polskiego giganta będzie generowany z zielonej energii.

Ważne jest aby przejść na odnawialne źródła energii. Powstaje wiele pomysłów. Budowane są elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne.

Korzyści płynące z farmy fotowoltaicznej

Jeśli dysponujesz działką o powierzchni przynajmniej 1 hektara pomyśl o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną. Teren powinien być płaski lub nachylony na południową stronę. Nie może być zasłonięty przez drzewa. Odległość od sieci energetycznej powinna być mniejsza niż 1 kilometr. Do działki musi prowadzić droga dojazdowa. Ziemia powinna być klasy IV lub gorszej. Do założenia farmy doskonale nadają się nieużytki rolne.

Fotowoltaika dla biznesu

A więc jeśli jesteś przedsiębiorcą, rolnikiem, właścicielem dużej nieruchomości lub działki skorzystaj z naszej oferty.

Gwarantujemy pełną obsługę E-Sun od projektu farmy wiatrowej po jej późniejszą eksploatację. Na początku nasz specjalista na miejscu oceni możliwości budowy instalacji fotowoltaicznej. Następnie przygotujemy w Twoim imieniu pełną dokumentację do złożenia wniosku o warunki przyłączeniowe. Wiąże się to z decyzją środowiskową i warunkami zabudowy.

W kolejnym kroku przygotujemy niezbędne dokumenty do przystąpienia do aukcji URE. Aukcje będziemy również obsługiwać.

Następnym etapem są prace wykonawcze. Budujemy farmę, podejmujemy współpracę z operatorem sieci energetycznej. Ty jako inwestor bierzesz udział w końcowym odbiorze.

Ostatnim krokiem jest otrzymanie koncesji. Zajmiemy się skompletowaniem dokumentów i przekazaniem ich do URE. Od tego momentu Twoja farma fotowoltaiczna może zacząć produkować prąd.

Symulacja farmy fotowoltaicznej

Za model przyjmijmy elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW ulokowaną w południowej Polsce. Według założeń jej roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie do 1 106,4 MWh. Z uwzględnieniem kosztów pozyskania kapitału inwestycja kosztowała ok. 3,5 mln zł.

Ostateczna cena sprzedaży energii elektrycznej do sieci jest uwarunkowana wysokością wstępnego dofinansowania do projektu. W sytuacji braku wsparcia inwestycyjnego cena preferencyjna wynosi 402 zł/MWh.

Prosto licząc zwrot z inwestycji powinien trwać 8 lat.

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną daje szansę niezależnym inwestorom. Wbrew pozorom to właśnie oni, a nie firmy energetyczne są przeważającą częścią tego koszyka. Fotowoltaika rozwija się prężnie. Wiadomo ze względu na koszty początkowe przewaga instalacji fotowoltaicznych to panele na dachach. Nie wszystkich stać na inwestycje rzędu 3 – 4 mln zł. Farmy fotowoltaiczne cały czas powstają, a ich rozwój obok preferencyjnych programów jest możliwy dzięki zaangażowanym przedsiębiorcom.

Skontaktuj się z nami.