1. Dlaczego fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dostępne są praktycznie z każdego miejsca. Posiadając własne panele fotowoltaiczne staniecie się samowystarczalnymi dostawcami prądu uniezależnionymi od wzrastających cen energii ze źródeł konwencjonalnych. Są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie generują hałasu i zanieczyszczeń.

2. Ile to kosztuje?
Ceny systemów fotowoltaicznych zaczynają się od około 18 000 zł za zestaw o mocy 3kWp. To pokrywa zapotrzebowanie na oświetlenie, zasilanie AGD, RTV w gospodarstwie domowym. Można skorzystać z dofinansowania (do 5000 zł) z programu Mój Prąd i ulgi termomodernizacyjnej (19% PIT).

3. Jak to działa?
Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków lub gruncie i inwerter (falownik) przekształcający prąd stały (który wytwarza promieniowanie słoneczne) w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. Ta Wasza mini elektrownia w pierwszej kolejności pobiera energię słoneczną, a w razie konieczności płatną energię z zakładu energetycznego.

4. Jakie urządzenia mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych?
Energię uzyskaną z przetworzenia promieniowania słonecznego można wykorzystać do ogrzewania domu, wody i zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych.

5. Jakie dokumenty są potrzebne do założenia instalacji fotowoltaicznej?
Zakładając własną mini elektrownię nie musicie obawiać się załatwiania formalności. Firma E-Sun wyręczy Was w zebraniu dokumentów i sfinalizuje inwestycję.

6. Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestowaniu w panele fotowoltaiczne?
Warunki klimatyczne w Polsce są korzystne do zakładania instalacji opartej na energii słonecznej. Liczba dni słonecznych w okresie od kwietnia do września daje aż 80% promieniowania rocznego. Nadwyżki energii można magazynować i wykorzystywać w miesiącach o najmniejszym nasłonecznieniu.

7. Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli?
Przed instalacją paneli fotowoltaicznych należy sprawdzić stan techniczny dachu: krokwie dachowe, stan więźby dachowej i jej pokrycia, sprawdzić czy dachówki nie popękane, czy blacho dachówka nie jest skorodowana. To zrobi specjalista tak, żeby mieć pewność, że konstrukcja dachu utrzyma ciężar paneli fotowoltaicznych, a także najsilniejsze podmuchy wiatru i zalegający śnieg. Zdarza się, że nie można zainstalować paneli na dachu, wtedy E-Sun instaluje panele fotowoltaiczne na ziemi (tzw. instalacja gruntowa).

8. Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?
Dobrej jakości panele mają określoną przez producenta wytrzymałość mechaniczną (nasze takie są – bo przechodzą testy wytrzymałości). Metrowa warstwa śniegu nie zrobi im krzywdy (panele wytrzymają nacisk o sile 800 kg na m²) a poza tym już lekkie słońce roztapia śnieg na panelach. Gradobicie też nie stanowi dla nich większego zagrożenia (kulka gradu o średnicy piłeczki golfowej wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości jednego metra nie powoduje żadnych uszkodzeń paneli fotowoltaicznych).

9. Czy muszę zmieniać umowę z energetyką?
Nie musisz zmieniać umowy ale trzeba sprawdzić czy moc zestawu fotowoltaicznego nie przekracza tak zwanej mocy zamówionej (wartość znajdziesz na rachunku za energię elektryczną). Gdyby okazało się, że jest za mała, trzeba prosić zakład energetyczny o jej zmianę.

10. Ile trwa proces montażu?
Prace montażowe w przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego zwykle nie przekraczają jednego dnia, czasami zajmuje to dwa dni.

11. Czy system fotowoltaiczny jest bezobsługowy?
System fotowoltaiczny jest bezobsługowy, prąd sam się produkuje. Możesz kontrolować na komputerze aktualne i archiwalne uzyski Twojej mini elektrowni (większość instalowanych przez nas systemów posiada wbudowany moduł komunikacyjny (najczęściej Wi-Fi).

12. Czy można sprzedawać wyprodukowaną energię do sieci?
Osoby fizyczne nie mogą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii, ale mogą oddać (magazynować) do zakładu energetycznego. Gdy zajdzie potrzeba (często w zimie) można odebrać sobie 80% magazynowanej energii.

13. Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?
Nie. Zakład energetyczny dokonuje wymiany licznika na swój koszt (według ustawy).

14. Czy mogę całkowicie odłączyć się od zakładu energetycznego?
Teoretycznie tak, ale: istnieją systemy off-grid (bez przyłączenia) z których możecie magazynować energię w akumulatorach w dzień, a w nocy z niej korzystać, lecz w okresie zimowym macie mniejsze uzyski i dochodzi koszt akumulatorów. Zdecydowanie popularniejsze są systemy on-grid (z przyłączeniem) podłączone do sieci energetycznej.

15. Jak jest trwałość systemów fotowoltaicznych?
Proponowane przez naszą firmę panele fotowoltaiczne objęte są 25-letnią gwarancją wydajności, oraz od 10 lat do 25 lat gwarancją producenta za ukryte wady.

16. Po jakim czasie zwraca się koszt instalacji PV?
Coroczne podwyżki są odczuwalne w budżecie domowym. Własna instalacja fotowoltaiczna uniezależnia od tych zmian. Inwestycja zwraca się w ciągu około 8-10 lat. Przy założeniu przez producenta 25-letniego czasu bezawaryjnej pracy zostaje 15 lat korzystania z prądu za darmo.

17. Kto może podłączyć fotowoltaikę do sieci elektroenergetycznej?
Od września 2013 roku, po zmianie stosownego prawa, każda osoba chcąca wytwarzać energię elektryczną z odnawialnych źródeł może zainstalować do sieci energetycznej zestaw fotowoltaiki o mocy do 50 kW bez koncesji.

18. Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?
Producenci modułów fotowoltaicznych zapewniali, że mycie nie jest potrzebne ze względu na pokrycie ich powierzchni warstwami samoczyszczącymi, że deszcz zmywa brud. Na pewno kurz jest łatwo zmywalny ale już odchody ptaków są odporne na deszcz, a także brudzące są spaliny, pył z pól w czasie żniw, piasek znad morza. Czasami takie zabrudzenia są duże i mogą zacieniać część powierzchni paneli. Powinno się raz w roku umyć panele samemu albo wynająć specjalistyczną firmę, która dysponuje profesjonalnymi środkami czyszczącymi.

19. Czy lekkie zacienienie jest problemem?
Aby uchronić moduły fotowoltaiczne przed negatywnymi skutkami zacienienia , stosuje się diody bocznikujące, bo już 3% zacienienie instalacji może spowodować spadek jej mocy o 25%. Żeby zacienienie nie było problemem ważne jest by projekt instalacji paneli fotowoltaicznych przygotował specjalista do spraw fotowoltaiki.

20. Ile mam czasu na wykorzystanie zmagazynowanej w sieci energii?
Zmagazynowana energia może zostać wykorzystana w ciągu roku od daty wprowadzenia jej do sieci.

21. Kim jest PROSUMENT?
Ten termin pojawił się już w 1980 roku. Słowo Prosument jest mieszanką słów profesjonalista lub producent ze słowem konsument. Mianem Prosumenta określa się osobę, która nie prowadząc działalności gospodarczej w tym zakresie wytwarza energię ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby w przydomowej mini elektrowni.

22. Czy instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się, jeżeli dach domu nie jest ustawiony na południe?
Elektrownia skierowana na południe i ta o kierunku wschód-zachód powinny dostarczyć podobną ilość energii, jeśli są odpowiednio zaprojektowane. Stosowane są często specjalne inwertery, które rozdzielają pracę obu grup paneli fotowoltaicznych na zachodniej i wschodniej części dachu.

23. Czym jest fotowoltaika?
Do tej pory głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce są elektrownie węglowe. Zasoby węgla się kurczą, więc ceny prądu będą rosły. Dlatego jest coraz większe zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Fotowoltaika jest elementem OZE czyli gałęzią nauki, która zajmuje się procesem wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Posiadacze instalacji fotowoltaicznej mogą produkować własny prąd i oszczędzać.

24. W jaki sposób powstaje energia ze słońca?
Do górnych warstw atmosfery Ziemi dociera promieniowanie słoneczne. 30% tej mocy odbijane jest w kosmos, 20% pochłania atmosfera, reszta dociera do Ziemi. Najwięcej energii otrzymują obszary przy równiku, najmniej okołobiegunowe. System fotowoltaiczny przekształca energię ze słońca w darmową energię elektryczną.

25. W jaki sposób działa system fotowoltaiczny?
Słońce dostarcza na Ziemię ogromne pokłady energii, którą można przekształcić w prąd. Fotowoltaika to związek słów: foto czyli światło i wolt czyli napięcie prądu elektrycznego. Żeby uzyskać darmowy prąd z przetwarzania energii słonecznej potrzebne są panele fotowoltaiczne, złożone z ogniw fotowoltaicznych. Półprzewodniki, z których są zbudowane ogniwa pod wpływem promieniowania słonecznego zaczynają przewodzić ładunki elektryczne i powstaje prąd stały. Żeby wydajność ogniw była większa łączy się je w moduły fotowoltaiczne. Jest również inwerter (falownik), który przekształca prąd stały w prąd zmienny, z którego korzystamy na co dzień.

26. Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego?
W skład zespołu fotowoltaicznego wchodzą przede wszystkim:
– moduły fotowoltaiczne składające się z krzemowych ogniw
– inwerter (falownik) sterujący pracą systemu fotowoltaicznego (zamieniający prąd stały na prąd zmienny, a w razie konieczności odłączający system od sieci)
– okablowanie, które musi być odporne na promieniowanie UV, deszcz, śnieg, wysoką temperaturę
– system mocowania najczęściej wykonany z aluminium i ze stali nierdzewnej (materiały te są odporne na korozję).

27. Czym różnią się moduły fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?
Są to dwa systemy, pozyskujące i przetwarzające energię słoneczną. Różnią się budową, działaniem i rodzajem pozyskiwanej energii. Moduły fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną (pozyskana energia służy do oświetlania i zasilania AGD i RTV), a kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną (do podgrzewania wody użytkowej, centralnego ogrzewania domu lub podgrzewania wody w basenie).

28. Jak działą instalacja fotowoltaiczna w okresie zimowym?
Często nam się wydaje, że instalacja związana jest z pochodzącym od słońca ciepłem, a przecież uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia. Niskie temperatury nie mają wpływu na działanie instalacji (nie zmniejszają ilości wytwarzanego prądu). Jedynym minusem jest krótszy czas miedzy wschodem i zachodem słońca.

29. Przeciwwskazania do montowania paneli fotowoltaicznych
Optymalne rozwiązanie dla instalacji to umieszczenie jej na otwartej przestrzeni, na dachu z kątem nachylenia 30-45º, w kierunku na południe. Przeciwwskazaniem do montażu na pewno jest bardzo zły stan techniczny dachu i duże zacienienie.

30. W jakim miejscu mogę zamontować instalację fotowoltaiczną?
Najlepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji w nasłonecznionym miejscu (bez zacienienia), na skośnym dachu skierowanym na południe. Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na każdym dachu (budynku mieszkalnym, garażu, budynku gospodarczym), na specjalnej konstrukcji na gruncie. Warunkiem, żeby instalacja działała efektywnie jest bezpośrednie padanie na nią promieni słonecznych.

31. Jak dobrać optymalną wielkość instalacji fotowoltaicznej?
Wielkość instalacji zależy od zużycia energii elektrycznej w Waszym gospodarstwie, od powierzchni montowania tej instalacji i sposobu montażu (zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji). Pomocne będą rachunki za prąd. Doradca energetyczny i inwestor pomogą dobrać odpowiednią moc instalacji.

32. Jaka jest waga paneli?
Pojedynczy panel fotowoltaiczny waży od 16 do 25 kg.

33. Jak długo działają panele fotowoltaiczne i jaką mają gwarancję?
Producenci dają 10 lat gwarancji na panele fotowoltaiczne, oraz gwarantują, że sprawność nie będzie niższa niż 80% po 20 -25 latach pracy instalacji. Wiele badań wykazało, że po 25 latach pracy (kiedy wygasa gwarancja udzielona przez producenta) instalacja fotowoltaiczna działa nadal sprawnie i wydajnie. Całkowita żywotność paneli fotowoltaicznych jest określana na około 30-40 lat. Jest więc zdecydowanie opłacalną inwestycją.

34. Jakie znaczenie ma kąt nachylenia dachu?
Kąt nachylenia ma znaczenie dla uzyskania większej wydajności energii. Optymalny kąt nachylenia dla naszego kraju to około 15-25º dla instalacji wschód – zachód i 30-40º dla paneli ustawionych w kierunku południowym. Żeby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia, montuje się specjalne konstrukcje.

35. Jaki jest całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej?
Całkowity koszt zależy od zainstalowanej mocy i zastosowanych materiałów. W celu uzyskania wyceny zapraszamy do kontaktu z naszą Firmą. Proponujemy bezpłatny audyt, który określi jaka moc przyłączenia będzie potrzebna w Państwa przypadku.

36. W jakim okresie czasu inwestycja się zwraca?
Średni czas zwrotu inwestycji fotowoltaicznej wynosi od 7 do 10 lat. Im wyższe roczne zapotrzebowanie na prąd, tym szybciej następuje zwrot poniesionych kosztów.

37. Przez jaki okres czasu może działać instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja działa sprawnie przez 25-30 lat. Gwarancja producentów wynosi minimum 10 lat na produkt i 25 lat na jej moc.

38. Ile energii wytwarzaja panele fotowoltaiczne?
Wydajność paneli zależy od rodzaju, sprawności i warunków atmosferycznych. Przykładowo instalacja o mocy 10 kWp generuje w ciągu roku około 10000 kWh.

39. Co się dzieje z niewykorzystaną energią?
Ustawa z 1 lipca 2016 r. wprowadziła nowe regulacje dotyczące wykorzystywania nadwyżek:
– Podmiot będący Prosumentem, niewykorzystaną energię magazynuje w sieci elektroenergetycznej, skąd może ją odebrać w stosunku 1:0,8
-Podmiot nie będący Prosumentem, odsprzedaje nadwyżkę energii do zakładu energetycznego.

40. Kto to jest Prosument?
Ustawa określa Prosumenta jako: odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikro instalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą.

41. Jaki jest czas wykonania instalacji?
Czas montażu instalacji fotowoltaicznej warunkuje wielkość i stopień skomplikowania. W przypadku typowych instalacji wystarczą 1-2 dni.

42. Czy można ogrzać wodę wykorzystując do tego instalację fotowoltaiczną?
Oczywiście można, ale żeby było ekonomicznie lepiej jest do ogrzania wody (C.O. i C.W.U) wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej do zasilania pompy ciepła z wysokim parametrem COP.

43. Co to jest parametr COP?
COP (Coefficient of Performance) – współczynnik wydajności – określa stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im COP wyższy tym uzyskanie tej samej ilości ciepła jest tańsze.

44. Co oznaczają skróty C.O. i C.W.U.?
C.O. – centralne ogrzewanie; C.W.U. – ciepła woda użytkowa.