Jeśli w Twoim niewielkim gospodarstwie domowym masz niepokojąco wysokie rachunki za prąd zainstalowanie w domu systemu energii słonecznej o mocy 3000 W (3 kW) może być świetnym sposobem na znaczne zmniejszenie miesięcznych kosztów. Aby zmaksymalizować długoterminowe oszczędności z tytułu poboru energii musisz mieć pewność, że dobrze inwestujesz. Najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie wywiadu wśród użytkowników instalacji fotowoltaicznych w Twojej okolicy. Dzięki temu dowiesz się jaki był średni koszt montażu instalacji wśród Twoich sąsiadów, jaką ilość energii elektrycznej są w stanie wyprodukować pobliskie instalacje fotowoltaiczne o mocy 3 kW.

Ilość światła słonecznego w miejscu Twojego zamieszkania jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, ile energii elektrycznej wytworzą Twoje panele słoneczne. Jeśli masz wysokie rachunki za prąd montaż instalacji fotowoltaicznej jest dla Ciebie najlepszą inwestycją.

Zamontowane na Twoim dachu panele słoneczne mogą spowodować, że Twoje rachunki za prąd zmaleją aż o 90%. Przede wszystkim uniezależnisz się od ciągłych wzrostów cen energii elektrycznej. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.

Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW zależy od rodzaju zastosowanych podzespołów oraz miejsca montażu. Jej powierzchnia to ok. 18 m2. Na instalację wchodzi 10 paneli. E-Sun oferuje moduły Full Black wykonane w technologii shingled. Na całość udzielamy 20-letniej gwarancji.

Moduł fotowoltaiczny  Full Black wykonany  w technologii shingled zbudowany jest  z wielu monokrystalicznych ogniw. Cała konstrukcja została umieszczona w lekkim, sztywnym podłożu kompozytowym. Zabezpieczeniem  przed uszkodzeniami jest wysokiej jakości szkło hartowane. Rama to anodowane aluminium.

Zakładając, że w ciągu roku zużywasz średnio 3000 kWh energii sugerowana moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynieść 3,38 kWp. Zastosujemy moduły o mocy 340 Wp. Ich ilość potrzebna na instalację to 10 szt., a powierzchnia zajmie 18 m2.

Roczna produkcja energii z takiej instalacji fotowoltaicznej powinna wynieść 3505 kWh.

Koszt 3 kW instalacji fotowoltaicznej brutto to 16 996 zł. Korzystając z rządowego programu ” Mój prąd” od tej kwoty odejmij dopłatę w wysokości 5 tys. zł. Podlegasz uldze termomodernizacyjnej 32% do kwoty 53000 zł brutto. W tym przypadku ulga wyniesie 3839 zł. Tak więc koszt instalacji fotowoltaicznej zamknie się w kwocie 8157 zł brutto.

Oszczędności z tytułu zakupu energii elektrycznej po 10 latach wyniosą 16 675 zł.