Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW to rozmiar, który powinien z łatwością zrównoważyć zużycie energii elektrycznej w typowym polskim domu. Jeśli tak nie jest naprawdę powinieneś rozważyć audyt energetyczny przed przejściem na energię słoneczną.

System PV o mocy 5 kW to minimalna wielkość, którą powinieneś rozważyć, jeśli chcesz w przyszłości dodać do niego kolejne panele.

Ilość światła słonecznego w miejscu Twojego zamieszkania jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, ile energii elektrycznej wytworzą Twoje panele słoneczne. Jeśli masz wysokie rachunki za prąd montaż instalacji fotowoltaicznej jest dla Ciebie najlepszą inwestycją.

Zamontowane na Twoim dachu panele słoneczne mogą spowodować, że Twoje rachunki za prąd zmaleją aż o 90%. Przede wszystkim uniezależnisz się od ciągłych wzrostów cen energii elektrycznej. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW zależy od rodzaju zastosowanych podzespołów oraz miejsca montażu. Jej powierzchnia to ok. 31 m2. Na instalację wchodzi 17 paneli. E-Sun oferuje moduły Full Black wykonane w technologii shingled. Na całość udzielamy 20-letniej gwarancji.

Moduł fotowoltaiczny  Full Black wykonany  w technologii shingled zbudowany jest  z wielu monokrystalicznych ogniw. Cała konstrukcja została umieszczona w lekkim, sztywnym podłożu kompozytowym. Zabezpieczeniem  przed uszkodzeniami jest wysokiej jakości szkło hartowane. Rama to anodowane aluminium.

Zakładając, że w ciągu roku zużywasz średnio 5000 kWh energii sugerowana moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynieść 5,78  kWp. Zastosujemy moduły o mocy 340 Wp. Ich ilość potrzebna na instalację to 17szt., a powierzchnia zajmie 31 m2.

Roczna produkcja energii z takiej instalacji fotowoltaicznej powinna wynieść 5 959 kWh.

Koszt 5 kW instalacji fotowoltaicznej brutto to 28 894 zł. Korzystając z rządowego programu ” Mój prąd” od tej kwoty odejmij dopłatę w wysokości 5 tys. zł. Podlegasz uldze termomodernizacyjnej 32% do kwoty 53000 zł brutto. W tym przypadku ulga wyniesie 7 646 zł. Tak więc koszt instalacji fotowoltaicznej zamknie się w kwocie 16 248 zł brutto.

Oszczędności z tytułu zakupu energii elektrycznej po 10 latach wyniosą 25 967 zł.