Spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą zastanowić się nad rozwiązaniem jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Panele słoneczne zapewnią energię wspólnym częściom budynku. To może być oświetlenie klatek schodowych, latarnie osiedlowe, windy. W energię można również zaopatrzyć piece centralnego ogrzewania.

Korzyści dla administracji budynków płynące z posiadania instalacji fotowoltaicznej

Wspólnota lub spółdzielnia pełnią rolę prosumenta. Nadwyżka wyprodukowanej energii zostanie odprowadzona do sieci energetycznej. W miesiącach jesienno zimowych o mniejszym nasłonecznieniu bloki będą pobierać dodatkową, potrzebną energię z sieci energetycznej na preferencyjnych warunkach.

Instalacje o mocy do 50 KW objęte są państwowym programem Mój Prąd. To oznacza, że dla każdej instalacji fotowoltaicznej przysługuje dofinansowanie do 5 tys. zł.

Fotowoltaika dla biznesu

Budynek z zainstalowanymi panelami słonecznymi podlega również uldze termomodernizacyjnej. W wyniku czego ostateczne koszty budowy instalacji można w znacznym stopniu obniżyć.

Symulacja instalacji fotowoltaicznej

Miesięczne koszty części wspólnych budynku mieszkalnego wynoszą 2 tys. zł. Oznacza to roczne zużycie energii na poziomie 40 KWh. Proponowana moc instalacji fotowoltaicznej to 49,3 KWp. Instalacja tej mocy pozwoli na wyprodukowanie energii elektrycznej na poziomie 50 KWh.

Opusty za magazynowanie w sieci dla instalacji od 20 do 50 KWh wynoszą 70%. W przypadku produkcji 1kWh na potrzeby własne wykorzystasz ok. 0,3 – 0,35 kWh, reszta wróci do sieci. Energię zmagazynowaną w sieci masz możliwość zbilansowania z aktualnym zużyciem w postaci  1:0.7 co przekłada się na odzyskanie  70% z (0,65 – 0,7kWh) energii**

** – wyliczenia na podstawie 1 kWh